Frank Herbert · Brian Herbert · Kevin J. Anderson: Dűne - ​Képregény 1.

06.01.2023

Frank Herbert Dűne könyvét tavaly olvastam, és azonnal éreztem, hogy minden méltatás helyénvaló. Rajongónak tartom magam, így nagyon érdekelt, hogy mit tartogat a képregény.

Első benyomásom az volt: "uh, ez a borító egyáltalán nem tetszik!" Ám nem hiába tartja a mondás, hogy semmit nem szabad a külső alapján megítélni. A külső védőborító alatt gyönyörű kivitelezést találtam, amit legszívesebben mindenkinek a kezébe nyomnék mondván:
"Ezt nézd, ugye milyen gyönyörű?" 

Nagyon jól érződik a képregényben, hogy a történet és az ábrázolás elválaszthatatlanul összekapcsolódik, az egyik nem működik a másik nélkül. Az illusztráció egy vizuális médium, egyben a cselekmény elbeszélése is, ezért ugyanannyi "írás" van a grafikában, mint a szövegben. A vizuális ütemért az író és a művész társszerzőkként egyformán felelősek, a történetmesélés pedig a képességeik kombinációja. A Dűne esetében, mivel egy roppant komplex és összetett regényről van szó, minden nehézség ellenére jól megoldották a fontos momentumok bemutatását. 

A látványvilággal - még ha a belső elmélkedések el is maradtak -  sikerült világosan elmondani a cselekmény fontos aspektusait. A párbeszéd nélküli illusztrációkban jól átérezhető a színek adta hangulat, amely szó szerint irányítja a tekintetet. Ezekben az egyoldalas splashokban tökéletesen érezzük a történetben zajló eseményeket. A formák és a színek remek összhangban vannak, a perspektívák pedig illeszkednek a könyvbéli cselekményekhez. 
Azoknak, akik elsőnek a képregénnyel szeretnének megismerkedni, tisztában kell lenniük azzal, hogy a képregény során az emelkedett hangsúly, az epikusság - ami a regény különlegességét adja - elveszlik.
Ami kivetni valót hagy maga után számomra, az a képalkotás illetve stílus. Az alakok ábrázolása túl hétköznapinak, egyszerűnek, és néhol irrelevánsnak hatnak, például Paul + 15 évvel idősebbnek tűnik, miközben csak tinédzser.

A művészi ízlés azonban szubjektív, és a stílusok szinte végtelen tárháza van jelen a kortárs képregényekben. Nem kell szeretni egy művész stílusát ahhoz, hogy értékeljük a történetmesélés hatékonyságát. A Dűne képregény ilyen téren célba ért.
Ez egy összetett sci-fi sztori nagyon mély politikai világgal, ezért a szkeptikus rajongóknak talán kevésbé fogja elnyerni a tetszését. Tény, hogy az eredeti regény a legjobb kiindulópont, mégis ez egy jó kezdés lehet, ha egy átfogó képet szeretnénk kapni a történetről.

Erstellen Sie Ihre Webseite gratis! Diese Website wurde mit Webnode erstellt. Erstellen Sie Ihre eigene Seite noch heute kostenfrei! Los geht´s