Lily King - Írók ​és szerelmek

18.02.2023
Az írók és szerelmek című könyvet nemcsak a borítója és az élfestése miatt szerettem volna elolvasni, hanem a fülszöveg is elég kecsegtetően hangzott. Sajnálatos módon már az első oldalak után tudtam, ez nem az én regényem lesz. 


Casey Peabody édesanyja hirtelen halála, és egy közelmúltbeli szerelmi kapcsolat után 1997 nyarán terv nélkül érkezik Massachusettsbe. Levelei esküvői meghívókból és adósságbehajtók végső értesítéseiből áll. Egykori golfcsodagyerekként most a Harvard Square-en pincérnő és egy apró, penészes szobát bérel egy garázs mellett, ahol hat éve írt regényén dolgozik. Harmincegy évesen Casey még mindig ragaszkodik valamihez, amit szinte minden régi barátja elengedett: az elhatározáshoz, hogy kreatív életet éljen és író legyen. Amikor egyszerre két nagyon különböző férfiba esik bele, világa még jobban összetörik. Casey küzdelme azért, hogy megvalósítsa írói ambícióit, és egyensúlyba hozza a művészet és az élet egymással ellentétes igényeit, olyan kihívások elé állítják őt, amelyek a szakadék szélére sodorják.

Az írónő emberi és nagyon személyes módon kalauzol el minket a főszereplő életébe. Casey szánalmas karakternek érzi magát, pánikrohamok és félelmek gyötrik. Talán túlságosan is elmerülünk a főszereplő gondolat- és érzésvilágában. Nekem nagyon negatív irányba befolyásolta a hangulatomat.
Őszintén?
Alig vártam a végét.
Ez volt az egyetlen érzés, amelyet kiváltott belőlem a könyv. A párbeszédek élesek, ám nem igényesek. A jelenetek rendben vannak, elég néhány szó, gesztus, és már ismerünk minden szituációt és szereplőt, ellenben a főszereplőről semmit nem tudunk meg.

Lily King nem hiába olyan szerzőként ajánlja magát, aki a nőiesség társadalmi és kulturális kódolásának nyomába ered. Ez nagyon jól kiérződik ebben a regényében. Például míg a leendő írónő pincérnőként száguldozik össze-vissza, ügyesen dramaturgiai módon jön létre az amerikai 1990-es évek szociotópja, amikor a férfiak számára a tapogatózás ugyanolyan természetes volt, mint az a feltételezés, hogy ezt egy pincérnőnek ezt el kell viselnie.

Az alaptémát és az ötletet rendkívül érdekesnek találom, ám a megvalósítás nagyon monoton volt. Megküzdöttem vele, és a végén az első gondolatom az volt: ez egy J.D. Salinger Zabhegyező (Rozsban a fogó) "koppintás" akart lenni?
Természetesen nem, de erős párhuzamokat érzek a két könyv között.
Maga Casey is utal Holden Caulfieldre a kötetben, és talán ezért is volt számomra ez ennyire szembeötlő. 
A park a ludakkal, csak úgy mint a Central Park a kacsákkal. Hová mennek a ludak? Hová mennek a kacsák? Az örökös mászkálás ha túlzsonganak a gondolatai, akárcsak ahogy Holden járta New York utcáit. Nagyon régen olvastam már Salinger klasszikását, és lehet, hogy ez csak merő véletlen, ám nekem rögtön ezek a momentumok ugrottak be.  

Az írók és szerelmek egy átható regény, amely az élet egyik szakaszának vége és egy másik kezdete közötti félelmetes ugrást vizsgálja. 

Úgy gondolom, hogy ez egy olyan olvasmány, amihez egy bizonyos életszakaszban kell lenni, hogy teljesen megértsük és át is tudjuk élni azt, amelyet az írónő közölni szeretne. Az vitathatatlan tény, hogy egy fiatal nő - vagy így, vagy úgy, de - felejthetetlen portréja, ugyanakkor a mondanivalója és ennek a formája nem mindenkihez szól. A kötet tipikus példája azoknak a könyveknek, amelyek teljesen más élményt nyújtanak egy-egy évekkel későbbi újraolvasás során. 

Erstellen Sie Ihre Webseite gratis! Diese Website wurde mit Webnode erstellt. Erstellen Sie Ihre eigene Seite noch heute kostenfrei! Los geht´s